BFC238300114
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC238300114
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC238300114 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC238300114
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.11UF 5% 250VDC RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:125V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Series:MMKP383
Package / Case:Radial
Other Names:2222 383 00114
BC1814
BFC2 383 00114
BFC2 383 00114
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.11µF Film Capacitor 125V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.11µF