BFC238051752
Buy BFC238051752 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC238051752
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 7500PF 10% 400VDC RAD
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:200V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Series:MKP380
Package / Case:Radial
Other Names:222238051752
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:7500pF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:7500pF