BFC238045123
Buy BFC238045123 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC238045123
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.012UF 10% 250VDC RAD
(In US Dollars)
1500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Series:MKP380
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial
Other Names:222238045123
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.012µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.012µF