BFC237944474
Buy BFC237944474 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237944474
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.47UF 5% 250VDC RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Series:MKP379
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222237944474
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.532" (13.50mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.47µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.47µF