BFC237892513
Buy BFC237892513 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237892513
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.051UF 5% 2KVDC RADIAL
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:2000V (2kV)
Voltage Rating - AC:600V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Series:MKP/MKP378
Package / Case:Radial
Other Names:222237892513
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.102" (28.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.051µF Film Capacitor 600V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.051µF