BFC237892433
Buy BFC237892433 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237892433
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.043UF 5% 2KVDC RADIAL
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:2000V (2kV)
Voltage Rating - AC:600V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Series:MKP/MKP378
Package / Case:Radial
Other Names:222237892433
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.043µF Film Capacitor 600V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.043µF