BFC237882822
Buy BFC237882822 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237882822
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 8200PF 5% 1.6KVDC RAD
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1600V (1.6kV)
Voltage Rating - AC:500V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Series:MKP/MKP378
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222237882822
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.610" (15.50mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:8200pF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:8200pF