BFC237875512
Buy BFC237875512 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237875512
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 5100PF 5% 1KVDC RADIAL
(In US Dollars)
1100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Voltage Rating - AC:300V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Series:MKP/MKP378
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:222237875512
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:5100pF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:5100pF