BFC237874124
Buy BFC237874124 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237874124
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.12UF 5% 1KVDC RADIAL
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Voltage Rating - AC:300V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Series:MKP/MKP378
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222237874124
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.827" (21.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.12µF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.12µF