BFC237865753
Buy BFC237865753 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237865753
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.075UF 5% 630VDC RAD
(In US Dollars)
550 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:300V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Series:MKP/MKP378
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:222237865753
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.075µF Film Capacitor 300V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.075µF