BFC237864394
Buy BFC237864394 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237864394
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.39UF 5% 630VDC RADIAL
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:300V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Series:MKP/MKP378
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222237864394
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.827" (21.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.39µF Film Capacitor 300V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.39µF