BFC237672243
Buy BFC237672243 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237672243
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.024UF 5% 1KVDC RADIAL
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Voltage Rating - AC:400V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Series:KP/MMKP 376
Package / Case:Radial
Other Names:222237672243
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.024µF Film Capacitor 400V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.024µF