BFC237545301
Buy BFC237545301 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237545301
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 300PF 3.5% 2KVDC RADIAL
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:2000V (2kV)
Voltage Rating - AC:600V
Tolerance:±3.5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Series:KP/MKP 375
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222237545301
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:300pF Film Capacitor 600V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:300pF