BFC237527103
Buy BFC237527103 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237527103
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 10000PF 3.5% 1KVDC RAD
(In US Dollars)
650 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Voltage Rating - AC:400V
Tolerance:±3.5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.728" L x 0.295" W (18.50mm x 7.50mm)
Series:KP/MKP 375
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:222237527103
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:10000pF Film Capacitor 400V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:10000pF