BFC237520623
Buy BFC237520623 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237520623
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.062UF 5% 1KVDC RADIAL
(In US Dollars)
650 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Voltage Rating - AC:400V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.181" L x 0.315" W (30.00mm x 8.00mm)
Series:KP/MKP 375
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222237520623
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.827" (21.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.062µF Film Capacitor 400V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.062µF