BFC237520131
Buy BFC237520131 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237520131
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 130PF 5% 1KVDC RADIAL
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Voltage Rating - AC:400V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.571" L x 0.197" W (14.50mm x 5.00mm)
Series:KP/MKP 375
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222237520131
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.532" (13.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:130pF Film Capacitor 400V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:130pF