BFC237512911
Buy BFC237512911 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237512911
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 910PF 5% 630VDC RADIAL
(In US Dollars)
1100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:300V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
Series:KP/MKP 375
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:222237512911
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:910pF Film Capacitor 300V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:910pF