BFC237510562
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC237510562 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237510562
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 5600PF 5% 630VDC RADIAL
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:300V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Series:KP/MKP 375
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222237510562
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:5600pF Film Capacitor 300V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:5600pF