BFC2373GF105MK
Buy BFC2373GF105MK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC2373GF105MK
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 1UF 5% 630VDC RADIAL
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Series:MKT373M
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:2222373GF105MK
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.827" (21.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:1µF Film Capacitor 160V 630V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:1µF