BFC2373GE474MI
Buy BFC2373GE474MI with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC2373GE474MI
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Series:MKT373M
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:2222373GE474MI
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.47µF Film Capacitor 160V 630V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.47µF