BFC2373GE125MI
Buy BFC2373GE125MI with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC2373GE125MI
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 1.2UF 10% 630VDC RADIAL
(In US Dollars)
150 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 0.472" W (26.00mm x 12.00mm)
Series:MKT373M
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:2222373GE125MI
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:1.2µF Film Capacitor 160V 630V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:1.2µF