BFC2373FM824MF
Buy BFC2373FM824MF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC2373FM824MF
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.82UF 5% 400VDC RADIAL
(In US Dollars)
650 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:100V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Series:MKT373M
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:2222373FM824MF
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.82µF Film Capacitor 100V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.82µF