BFC2373FF105MI
Buy BFC2373FF105MI with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC2373FF105MI
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:100V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Series:MKT373M
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:2222373FF105MI
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:1µF Film Capacitor 100V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:1µF