BFC2373FB154MD
Buy BFC2373FB154MD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC2373FB154MD
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC RAD
(In US Dollars)
750 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:100V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Series:MKT373M
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial
Other Names:2222373FB154MD
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.15µF Film Capacitor 100V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.15µF