BFC2373EE394MD
Buy BFC2373EE394MD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC2373EE394MD
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.39UF 10% 250VDC RAD
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:63V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Series:MKT373M
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:2222373EE394MD
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.39µF Film Capacitor 63V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.39µF