BFC237354154
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC237354154
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC237354154 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237354154
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.15UF 5% 400VDC RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:220V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Series:MKT373
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222237354154
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.15µF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.15µF