BFC237351125
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC237351125
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC237351125 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237351125
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 1.2UF 10% 400VDC RADIAL
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:220V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Series:MKT373
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222237351125
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.102" (28.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:1.2µF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:1.2µF