BFC237346185
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC237346185
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC237346185 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237346185
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 1.8UF 5% 250VDC RADIAL
(In US Dollars)
350 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Series:MKT373
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:222237346185
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:1.8µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:1.8µF