BFC237341474
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC237341474
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC237341474 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237341474
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC RAD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Series:MKT373
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:2222 373 41474
BC1786
BFC2 373 41474
BFC2 373 41474
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.47µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.47µF