BFC237255562
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC237255562
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC237255562 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237255562
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 5600PF 10% 400VDC RAD
(In US Dollars)
1400 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:220V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Series:MKT372
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:222237255562
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:5600pF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:5600pF