BFC237241104
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC237241104
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC237241104 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237241104
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Series:MKT372
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:2222 372 41104
BC1743
BFC2 372 41104
BFC2 372 41104
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.1µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.1µF