BFC237175823
Buy BFC237175823 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237175823
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.082UF 10% 250VDC RAD
(In US Dollars)
1500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Series:MKT371
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:222237175823
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.300" (7.62mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.082µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.082µF