BFC237141563
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC237141563
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC237141563 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237141563
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.056UF 10% 250VDC RAD
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Series:MKT371
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:2222 371 41563
BC1722
BFC2 371 41563
BFC2 371 41563
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.300" (7.62mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.056µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.056µF