BFC237112394
Buy BFC237112394 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237112394
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.39UF 5% 63VDC RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:63V
Voltage Rating - AC:40V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Series:MKT371
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222237112394
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.300" (7.62mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.39µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.39µF