BFC2370GE472
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC2370GE472
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC2370GE472 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC2370GE472
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 4700PF 10% 630VDC RAD
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:220V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Series:MKT370
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:2222370GE472
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:4700pF Film Capacitor 220V 630V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:4700pF