BFC237059183
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC237059183
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC237059183 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237059183
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.018UF 5% 400VDC RAD
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:220V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Series:MKT370
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:222237059183
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.018µF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.018µF