BFC237051122
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC237051122
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC237051122 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237051122
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 1200PF 10% 400VDC RAD
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:220V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Series:MKT370
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:2222 370 51122
BC1661
BFC2 370 51122
BFC2 370 51122
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:1200pF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:1200pF