BFC237048683
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC237048683
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC237048683 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237048683
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RAD
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Series:MKT370
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:222237048683
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.068µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.068µF