BFC236952183
Buy BFC236952183 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC236952183
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.018UF 5% 400VDC RAD
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:220V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.492" L x 0.173" W (12.50mm x 4.40mm)
Series:MKT369
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222236952183
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.346" (8.80mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.018µF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.018µF