BFC236922224
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC236922224 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC236922224
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:100V
Voltage Rating - AC:63V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.492" L x 0.177" W (12.50mm x 4.50mm)
Series:MKT369
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222236922224
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.370" (9.40mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.22µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.22µF