BFC236852102
Buy BFC236852102 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC236852102
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 1000PF 5% 400VDC RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:220V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.492" L x 0.177" W (12.50mm x 4.50mm)
Series:MKT368
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222236852102
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.532" (13.50mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:1000pF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:1000pF