BFC236849274
Buy BFC236849274 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC236849274
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.27UF 5% 250VDC RADIAL
(In US Dollars)
900 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Series:MKT368
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:222236849274
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.27µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.27µF