BFC236829563
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC236829563 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC236829563
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.056UF 5% 100VDC RAD
(In US Dollars)
1500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:100V
Voltage Rating - AC:63V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.689" L x 0.217" W (17.50mm x 5.50mm)
Series:MKT368
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:222236829563
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.056µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.056µF