BFC236826563
Buy BFC236826563 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC236826563
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.056UF 5% 100VDC RAD
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:100V
Voltage Rating - AC:63V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Series:MKT368
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222236826563
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.056µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.056µF