BFC236823105
Buy BFC236823105 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC236823105
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 1UF 10% 100VDC RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:100V
Voltage Rating - AC:63V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.689" L x 0.295" W (17.50mm x 7.50mm)
Series:MKT368
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222236823105
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:1µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:1µF