BFC236819224
Buy BFC236819224 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC236819224
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.22UF 5% 63VDC RADIAL
(In US Dollars)
1300 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:63V
Voltage Rating - AC:40V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.492" L x 0.165" W (12.50mm x 4.20mm)
Series:MKT368
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:222236819224
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.610" (15.50mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.22µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.22µF