BFC236817105
Buy BFC236817105 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC236817105
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:63V
Voltage Rating - AC:40V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Series:MKT368
Package / Case:Radial
Other Names:222236817105
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:1µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:1µF