BFC236756273
Buy BFC236756273 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC236756273
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.027UF 5% 400VDC RAD
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:220V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Series:MKT367
Package / Case:Radial
Other Names:222236756273
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.374" (9.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.027µF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.027µF