BFC236717105
Buy BFC236717105 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC236717105
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:63V
Voltage Rating - AC:40V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.413" L x 0.217" W (10.50mm x 5.50mm)
Series:MKT367
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial
Other Names:222236717105
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:1µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:1µF