BFC236615564
Buy BFC236615564 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC236615564
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.56UF 10% 63VDC RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:63V
Voltage Rating - AC:40V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.394" L x 0.217" W (10.00mm x 5.50mm)
Series:MKT366
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial
Other Names:222236615564
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.56µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.56µF